Aranżacja pokoju dziecięcego – jak zrobić to dobrze?

Szukasz inspiracji, jak urządzić pokój dziecka tak, aby był jednocześnie funkcjonalny i przyjazny dla oka? Wbrew pozorom to nie takie trudne. Do przygotowania wystroju wnętrza w pokoju dziecięcym nie potrzebujesz skomplikowanego projektu. Wystarczy, że masz nieco wyobraźni, zmysł przestrzenny i znasz potrzeby swojej pociechy. Aranżacja pokoju dziecięcego – sprawdź nasz poradnik.

Aranżacja pokoju dziecięcego – na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujesz się na stworzenie nowego wystroju wnętrza pokoju dziecięcego od podstaw, koniecznie weź pod uwagę kilka czynników. Mowa tu nie tylko o preferencjach dziecka. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z wykończeniem i aranżacją ustal:

  • kolorystykę pokoju
  • powierzchnię użytkową pomieszczenia,
  • potrzeby dziecka i preferencje stylistyczne, np. zainteresowania,
  • budżet przeznaczony na aranżację pokoju dziecka.

Jeśli chodzi o koszty: aranżacja wnętrza pokoju dziecka może pochłonąć kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tak duże rozbieżności wynikają głównie z różnych cen mebli, akcesoriów i elementów ozdobnych do pomieszczeń przeznaczonych do użytku dzieci.

Jak urządzić pokój dla dziecka w mieszkaniu? Sprawdź 3 najciekawsze propozycje!

Urządzanie pokoju dziecięcego na własną rękę wcale nie musi być nieprzyjemne. Jeśli wykorzystasz kilka sprawdzonych pomysłów aranżacyjnych, prawdopodobnie stworzysz przepiękną aranżację pokoju dla dziecka. Poniżej przedstawiamy trzy ciekawe inspiracje, które pomogą Ci w stworzeniu perfekcyjnego miejsca dla swojej pociechy.

Duże biurko połączone z łóżkiem piętrowym

To ciekawy pomysł na aranżację pokoju dziecięcego, zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w niewielkich pokojach. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo miejsca na powierzchni podłogi. Dzięki temu Twoja pociecha będzie mieć więcej przestrzeni do zabawy, nauki i odpoczynku. 

W takich aranżacjach możesz postawić na styl nowoczesny lub skandynawski. Wybierz neutralne kolory (beż lub biel), zrezygnuj z krzykliwych dodatków i przede wszystkim dbaj o praktyczność zastosowanych rozwiązań aranżacyjnych.

Nowoczesność i praktyczność – łóżko kontynentalne, biurko i duża szafa

To podstawa, jeśli chodzi o wyposażenie pokoju dziecięcego. Można powiedzieć, że to obecnie najczęściej wykorzystywany styl aranżacyjny dla tego typu pomieszczeń. W ten sposób zapewnisz dziecku komfortową przestrzeń do nauki i zabawy, a dodatkowo sprawisz, że pokój będzie wyglądać elegancko i schludnie. Duże łóżko kontynentalne najlepiej wybrać takie, które ma dodatkowe pojemniki do przechowywania.

W takich aranżacjach świetnie sprawdzają się odcienie szarości, beżu oraz butelkowa zieleń. Zanim zdecydujesz się na konkretny styl aranżacyjny, weź pod uwagę potrzeby, płeć i wiek dziecka.

Boho, rośliny i ekstrawaganckie dodatki

W pokojach dziecięcych nie zawsze musi panować spokój, szczególnie jeśli Twoja pociecha jest wyjątkowo ekspresywna. Możesz zdecydować się na aranżację pokoju dziecka z wykorzystaniem stylu i dodatków boho. Butelkowa zieleń na ścianach, liczne roślinne dodatki oraz ciemne, włochate dywany. Takie zestawienie prawdopodobnie spełni oczekiwania każdego dziecka i może przyczynić się do dobrego samopoczucia na co dzień.

Aranżacja pokoju dziecięcego a styl – jaki wybrać?

Samodzielna aranżacja pokoju dla dziecka to spore wyzwanie dla rodzica. Różnorodność wzorów mebli, dodatków aranżacyjnych, a nawet preferencje stylistyczne pociechy – to tylko niektóre elementy, które powodują, że stworzenie perfekcyjnego pokoju dziecięcego jest coraz trudniejsze. 

  1. Styl klasyczny – aranżacja pokoju dziecka w stylu klasycznym to często wybierane rozwiązanie. Takie stylizacje wprowadzają do wnętrza pomieszczenia spokój, a jednocześnie mogą być wysoce funkcjonalne.
  2. Styl nowoczesny – obecnie to najchętniej wybierany sposób aranżacji pomieszczeń, szczególnie przez młodych rodziców. Pokoje dziecięce w tej stylistyce są po eleganckie, wszystkie elementy wyposażenia spójne ze sobą, a kolorystyka na tyle stonowana, że pokój wydaje się przytulny i zarazem elegancki.
  3. Styl skandynawski – ozdobny fotel typu uszak, drewniana podłoga i pastelowe kolory na ścianach i nie tylko. To kwintesencja stylu skandynawskiego, jeśli chodzi o aranżację pokoju dziecięcego.

Specjaliści z zakresu aranżacji wnętrz wskazują też na wiele innych sposobów wyposażenia i aranżacji pokoju dla dziecka. Jeśli żaden z powyższych nie odpowiada Twoim preferencjom – może warto skontaktować się z ekspertem i porozmawiać o stworzeniu projektu aranżacji pokoju dla swojego dziecka?

Z czego zrezygnować podczas aranżacji pokoju dziecięcego?

Jest wiele elementów, które są zbędne podczas aranżacji pokoju dla dziecka. Możesz na pewno odpuścić sobie montaż wiszących elementów ozdobnych, które funkcjonują wyłącznie jako łapacze kurzu. Im więcej pluszowych misiów, kocyków, ozdobnych firanek i grubych dywanów, tym większe ryzyko, że Twoje dziecko nabawi się uczulenia na kurz i drobnoustroje.

Inne elementy, z których warto zrezygnować podczas aranżacji pokoju dla dziecka to:

  • Meble kupowane z myślą o przyszłości dziecka – lepiej kupić mebelki, które przydadzą się dziecku teraz i w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
  • Zbyt wiele zabawek – to zły doradca. Kup dziecku tylko niezbędne akcesoria do zabawy, które przypadną mu do gustu. Dużo zabawek w pokoju to pierwszy krok do bałaganu.
  • Wiszące zabawki pod sufitem – podobnie jak żyrandole o dużych powierzchniach. Wszystkie wiszące elementy pod sufitem gromadzą niebezpieczny kurz. W miarę możliwości rezygnuj z takich dodatków.

Pamiętaj, aby w trakcie aranżacji pokoju dziecięcego dbać przede wszystkim o jego bezpieczeństwo. To najważniejszy czynnik, którym warto kierować się w trakcie planowania aranżacji pomieszczenia dla najmłodszych. 

Aranżacja pokoju dla dziecka – czy wystrój ma znaczenie?

Sposób aranżacji wnętrza, wykorzystana kolorystyka, dodatki oraz funkcjonalne akcesoria – to wszystko ma ogromny wpływ na samopoczucie dziecka. Ważne jest to, aby dopasować styl aranżacyjny do potrzeb swojej pociechy.

Realco Property Investment and Development Sp. z o.o.

ul. Zielna 37,
Budynek C, Piętro IV
00-108 Warszawa

+48 22 395 75 34
biuro@realco.pl