Funkcjonalny rozkład mieszkania – co o nim decyduje?

Znalezienie wymarzonego mieszkania, tak aby było zgodne z naszymi potrzebami, wymaga od nas wiele czasu i wysiłku. Będąc na etapie wyboru, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko lokalizację, cenę czy powierzchnię, ale również funkcjonalność. Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ od tego będzie zależał nasz komfort życia i satysfakcja z dokonanego wyboru. Zatem podpowiadamy, czym jest funkcjonalny rozkład mieszkania i co o nim decyduje.

Czym jest funkcjonalny rozkład mieszkania?

Funkcjonalny rozkład mieszkania to przemyślane rozmieszczenie pomieszczeń, które ma na celu zapewnienie, jak najwyższego komfortu życia w danej przestrzeni. Wnętrza projektowane są na podstawie zasad ergonomii, a wszystko po to, aby ułatwić domownikom codzienne czynności. Funkcjonalność dla każdego może oznaczać coś innego, zatem nie ma jednego modelu, który uważany był za najlepszy dla wszystkich. To, czy układ będzie funkcjonalny, zależy od różnych zmiennych, jak liczba członków rodziny czy styl życia mieszkańców. To co będzie wygodnym rozwiązaniem dla singli, może być utrudnieniem dla rodziny z dziećmi. Funkcjonalność wynika również z indywidualnych preferencji. A z tego względu, że nasze potrzeby mogą zmienić się w czasie, warto zwrócić uwagę na rozkład i rozwiązania, które będą uniwersalne oraz możliwe do zmiany w przyszłości np. w wyniku powiększenia rodziny.

Obecnie największą popularnością wśród par oraz singli cieszą się mieszkania jedno i dwupokojowe, natomiast w przypadku rodzin z dziećmi są to mieszkania trzypokojowe. Dlatego należy wcześniej przemyśleć nasze potrzeby oraz plany na przyszłość.

Funkcjonalny rozkład mieszkania -realco

Funkcjonalny rozkład mieszkania, a podział na strefy

Nie istnieje jeden właściwy wzór na funkcjonalny rozkład mieszkania, są jednak pewne uniwersalne zasady, które pozwolą ten efekt osiągnąć. Podstawą funkcjonalnego rozkładu mieszkania jest podział na strefy. Wśród nich wyróżniamy strefę wejściową, do której należy korytarz. Prowadzi on do kolejnej części ogólnodostępnej, inaczej dziennej, która obejmuje salon z jadalnią, kuchnię i toaletę. W pobliżu powinna znajdować się następna strefa-prywatna, czyli sypialnia oraz pomieszczenia typu pokój dziecka, łazienka czy gabinet. W wielu mieszkaniach toaleta jest połączona z łazienką. W takiej sytuacji będzie znajdować się w strefie dziennej. Dzięki takiemu podziałowi przestrzeni unikniemy trudności w  funkcjonowaniu. Nowe mieszkania w zrewitalizowanym budynku Młyn Maria zostały zaprojektowane zgodnie z określonym powyżej podziałem, co zapewni najwyższy komfort życia ich mieszkańcom.

W przypadku małych mieszkań, gdzie sypialnia i salon znajdują się w tej samej przestrzeni, funkcjonalny rozkład również jest możliwy. Warto wtedy zwrócić uwagę na możliwość podziału na mniejsze strefy i wyraźne oddzielenie ich od siebie. Przykładowo może być to w postaci ścianki z dowolnego materiału jak szkło czy drewno.

Wymiary i kształt pomieszczeń

Pomieszczenia w kształcie kwadratu oraz prostokąta najbardziej sprzyjają funkcjonalnemu rozkładowi mieszkania, daje nam to swobodę w aranżacji wnętrz. W takich pomieszczeniach łatwiej rozplanować ustawienie mebli, co również wpłynie na wygodę poruszania się po całym mieszkaniu. Przejścia powinny wynosić tyle, aby dwie osoby mogły swobodnie się minąć. Szerokość minimalna, która to umożliwi wynosić około 120 cm.

Położenie względem kierunków świata

Umiejscowienie okien względem kierunków świata ma ogromny wpływ na ilość docierającego światła do pomieszczeń w ciągu dnia, a to przekłada się na nasze samopoczucie. Jest to również ważne w przypadku rozmieszczenia pokoi na planie. Mieszkania z oknami od północy będą najciemniejsze, a panująca temperatura będzie najniższa, tu idealnie sprawdzi się sypialnia. Z okami od południa mieszkania będą najjaśniejsze oraz z najwyższą temperaturą, najczęściej od tej strony znajduje się salon z jadalnią.

Funkcjonalny rozkład mieszkania zależny od indywidualnych potrzeb

Przed dokonaniem wyboru należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących naszych potrzeb. Dobrze sprecyzowane oczekiwania ułatwią cały proces oraz zwiększą szanse na znalezienie właściwego lokum. Funkcjonalny rozkład mieszkania będzie wiązał się z liczbą mieszkających osób zarówno w chwili obecnej, jak i w przyszłości. Nasze hobby, przyzwyczajenia, tryb życia czy wykonywany zawód oraz związany z nim styl pracy także decydują o tym, co jest dla nas funkcjonalne. W obecnych czasach na znaczeniu zyskała praca zdalna, gdy wielu pracowników musiało pracować w prywatnym zaciszu. To jedne z wielu czynników, które mają istotny wpływ na wybór funkcjonalnego rozkładu mieszkania. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby dobrać mieszkanie pod kątem indywidualnych potrzeb.

Realco Property Investment and Development Sp. z o.o.

ul. Zielna 37,
Budynek C, Piętro IV
00-108 Warszawa

+48 22 395 75 34
biuro@realco.pl