Jak urządzić mieszkanie na wynajem?

Mieszkanie inwestycyjne to świetne rozwiązanie dla osób poszukujących dodatkowego źródła dochodu. Odpowiednio urządzone wnętrze szybko przyciągnie właściwego najemcę oraz przyniesie zadowalające zyski. Podpowiadamy jak urządzić mieszkanie na wynajem, czym się kierować oraz jakich błędów nie popełniać.

Urządzanie mieszkania na wynajem – kim będzie nasz najemca

Zanim zaczniemy urządzać mieszkanie na wynajem, musimy zastanowić się, kim będzie potencjalny najemca. Określenie, do jakiej grupy osób chcemy kierować naszą ofertę, usprawni cały proces aranżacji oraz pozwoli dostosować koszty wykończenia do ceny najmu. W zależności od tego, czy oferta będzie kierowana do studentów, czy osób poszukujących wysokiego standardu, mieszkanie powinno zostać urządzone adekwatnie do potrzeb przyszłych najemców.

Jak urządzić mieszkanie na wynajem - realco

Podstawy urządzania mieszkania na wynajem

Niezależnie od tego, pod kątem której grupy osób chcemy urządzić mieszkanie, warto wybierać materiały dobrej jakości, ale za to w rozsądnych cenach. W takim przypadku mieszkanie posłuży wielu najemcom, a my nie będziemy musieli się martwić o ciągłe remonty. Wybierając podłogi, zwracajmy uwagę na to, aby były łatwe w utrzymaniu oraz odporne na zniszczenia, lepiej zrezygnować z wszelkich dywanów i wykładzin. Urządzając kuchnię i łazienkę stawiajmy na jakość i wytrzymałość wyposażenia.

Mieszkanie na wynajem – wyposażenie

W pełni wyposażone mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem wśród najemców. Zwykle osoby poszukujące miejsca do zamieszkania, nie posiadają własnych mebli. Zastanawiając się, czy wybrać wyposażenie pełne, czy nie pełne, to zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie w pełni wyposażone mieszkanie. Dzięki temu szybciej znajdziemy chętnego najemcę.

Elementy pełnego wyposażenia:

  • Meble nie muszą być z najwyższej półki, sprawdzą się proste formy w kolorze drewna czy bieli. Nie muszą być wszystkie do siebie podobne, ważne, aby komponowały się w spójną całość, dzięki temu uzyskamy efekt harmonii.
  • Tekstyliasą istotnym elementem aranżacji wnętrza, dodają one przytulności. Zasłony, rolety oraz firany oprócz funkcji estetycznej, zapewnią prywatność najemcy. Można również dodać poduszki dekoracyjne oraz pled na łóżko, powinny zostać dobrane pod kolor zasłon czy rolet. Wszystkie tekstylia należy dobierać w uniwersalnych kolorach i wzorach.
  • Dekoracje takie jak lampa stojąca, obrazy czy zegar będą dobrym wykończeniem  przestrzeni. Nie jest to konieczność, jednak w przypadku chęci uzupełnienie wnętrza dodatkami, kluczowy będzie minimalizm.

Mieszkanie na wynajem – kolorystyka

Mieszkanie na wynajem powinno być schludne oraz przytulne. W osiągnięciu tego celu pomoże kolorystyka. Mieszkania inwestycyjne są najczęściej małej powierzchni, wybierając jasne ściany, powiększymy optycznie przestrzeń. Sprawdzi się klasyczna biel, jak i odcienie beżu czy szarości. Podobną kolorystyką kierujmy się przy wyborze mebli czy dodatków. Będziemy mieli pewność, że trafimy w gust dużej części osób.

Najczęstsze błędy przy urządzaniu mieszkania na wynajem

Jeżeli chcemy, aby wynajmowane mieszkanie cieszyło się zainteresowaniem najemców oraz przynosiło zyski, trzeba unikać kilku najczęściej popełnianych błędów. Jednym z nich jest inwestowanie w zbyt drogie lub zbyt tanie materiały. Ryzykujemy, wybierając materiały najwyższej jakości, ponieważ nie mamy pewności, że dany najemca będzie dbał, aby nic się nie zniszczyło. Droższe materiały to również wyższa cena najmu, a to znacząco ograniczy zainteresowanie ofertą. Z drugiej strony zbyt tanie materiały będą wiązać się z koniecznością częstej wymiany na nowe, a to zamiast zysku, przyniesie straty.

Kolejnym błędem jest urządzanie mieszkania pod kątem własnego gustu. Mieszkanie na wynajem powinno być uniwersalne, aby każdy mógł się w nim odnaleźć. Gusta są różne, dlatego lepiej stworzyć bazę, którą najemcy będą mogli uzupełnić własnymi dodatkami.

Uleganie trendom to znaczący błąd popełniany przez wynajmujących. To, co w danej chwili jest modne, niedługo może już nie być. W późniejszym czasie będzie to skutkować niskim zainteresowaniem naszą ofertą.

Mieszkanie na wynajem nie musi być wyposażone najdroższymi meblami, aby było atrakcyjne i przytulne. Na rynku znajdziemy wiele propozycji porządnych mebli w niskich cenach. Przede wszystkim powinny spełniać swoją funkcję oraz dobrze się prezentować. Podobnie jest w przypadku zbyt tanich mebli. Jeżeli do wykończenia mieszkania zostały użyte dobrej jakości materiały, a meble są z odzysku i źle wyglądają to, zamiast zaoszczędzić, stracimy. W takiej sytuacji raczej trudno będzie znaleźć osoby zainteresowane naszą ofertą. We wszystkim trzeba zachować umiar, dlatego wyposażenie należy dobrać pod wybraną grupę najemców.

Realco Property Investment and Development Sp. z o.o.

ul. Zielna 37,
Budynek C, Piętro IV
00-108 Warszawa

+48 22 395 75 34
biuro@realco.pl