Jak urządzić ogród – wskazówki

Budząca się do życia przyroda oraz słoneczna pogoda, zachęcają do odpoczynku w przydomowym ogrodzie. Dlatego, aby w pełni cieszyć się urokiem otaczającej zieleni, warto jak najwcześniej zabrać się do działania. Poniżej przedstawimy wskazówki jak urządzić ogród, aby stał się naszym ulubionym miejscem do relaksu w ciepłe dni.

Jak urządzić ogród? Przemyślany projekt to podstawa

Sezon wiosenno-letni to czas, kiedy z przyjemnością spędzamy każdą wolną chwilę na świeżym powietrzu. Ogródek jest idealnym miejscem do relaksu i beztroskiej zabawy. Mamy możliwość organizowania rodzinnych przyjęć, wspólnego grillowania czy uprawy owoców i warzyw. Własny ogród jest przestrzenią, która zapewni domownikom spokój oraz prywatność podczas odpoczynku i spędzania czasu z bliskimi.

Samodzielne urządzanie ogrodu to wymagające zadanie, szczególnie gdy nie posiadamy doświadczenia w tej dziedzinie. Z tego względu warto się do niego dobrze przygotować. Pierwszym krokiem, który ułatwi cały proces, będzie stworzenie projektu naszego wymarzonego ogrodu. To podstawa, dzięki której zaoszczędzimy dużo czasu, a przy tym unikniemy chaosu. Nasz ogród będzie uporządkowany oraz urządzony w przemyślany sposób.  

Podczas tworzenia projektu ogrodu musimy określić nasze oczekiwania względem urządzanej przestrzeni. Powinniśmy przemyśleć, jaką funkcję będzie spełniać, czy chcemy plac zabaw, oczko wodne, a może altanę. Tworząc projekt, możemy rozrysować to, jak będzie wyglądał ogródek oraz dostosować nasze wyobrażenie pod kątem możliwości terenu. Do stworzenia projektu potrzebny będzie plan działki ze wszystkimi wymiarami. Pozwoli to wytyczyć ścieżki, przebieg instalacji czy podzielimy ogród na strefy, a uwzględnienie kierunków świata pomoże w dobrać roślinność pod kątem nasłonecznienia terenu.

jak urządzić ogród

Styl urządzanego ogrodu

Styl odgrywa niezwykle ważną rolę w urządzaniu wnętrza domu, jak i ogrodu. Jest to istotna kwestia, nad którą warto się zastanowić. Do wyboru mamy styl: japoński, francuski, angielski, rustykalny, wiejski, nowoczesny, elegancki czy romantyczny. Istnieje wiele możliwości zaaranżowania ogrodu. Oczywiście style można ze sobą łączyć, jednak warto pamiętać, że powinny się dobrze razem komponować. Najważniejsze jest to, żeby styl ogrodu i wygląd domu tworzyły spójną całość.  

Jak urządzić ogród – wybór roślinności

Wybór roślinności nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Sam fakt, że dana roślina nam się podoba, nie gwarantuje, że sprawdzi się w naszym ogrodzie. Bardzo ważne jest to, aby wybierać gatunki, które nie tylko odpowiadają nam pod kątem wizualnym, ale również będą współgrać z panującymi warunkami. Powinniśmy wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia, rodzaj i ph gleby oraz wymagania względem pielęgnacji. Wybierając rośliny, zwróćmy uwagę na ilość czasu, którą będziemy mogli poświęcić na prace w ogrodzie. Na początek najlepiej wybierać rośliny, które nie mają zbyt wysokich wymagań oraz są łatwe w uprawie.

Urządzanie ogrodu marzeń

Mając opracowany projekt ogrodu oraz omówione wszelkie szczegóły, można przejść do realizacji. W pierwszej kolejności zacznijmy od przygotowania terenu, czyli jego uprzątnięcie oraz odpowiednie ukształtowanie. Następnie możemy przystąpić do wykonania prac związanych ze wszystkimi zaplanowanymi instalacjami. Podłączenie oświetlenia czy nawodnienia wymaga rozkopania terenu, dlatego tym zadaniem należy zająć się na samym początku. Jest to też moment, kiedy budujemy wytyczone ścieżki, strefy wypoczynkowe oraz według indywidualnych preferencji również plac zabaw czy oczko wodne.

Następnie należy wydzielić rabaty ogrodowe. Kluczem do osiągnięcia efektu harmonii i spójności jest odpowiedni dobór roślin. Zalecane jest, aby miały one podobne wymagania  pielęgnacyjne. Lepiej unikać zbyt dużej ilości roślin i ogromnej różnorodności gatunków. Podczas sadzenia kierujmy się zasadą, że wyższe rośliny powinny znaleźć się z tyłu, średnie na środku, a te niższe z przodu. Uzyskamy piętrowy efekt, dzięki któremu wszystkie sadzonki będą dobrze widoczne. W kolejnym kroku przygotujmy glebę pod trawnik. Jest to ważny etap, ponieważ od tego będzie zależał wzrost oraz wygląd trawy. Zanim jednak uzyskamy pożądany efekt, może minąć kilka tygodni dlatego, aby cieszyć się zadbanym trawnikiem, lepiej nie zwlekać z jego założeniem.

Na koniec możemy zabrać się za urządzanie wyznaczonych stref.  Ilość i przeznaczenie zależy od naszych potrzeb oraz wielkości działki. Podział przestrzeni ogródka sprawi, że będzie panował porządek, co wpłynie na estetykę oraz funkcjonalność. Do głównych stref zaliczmy strefę reprezentacyjną znajdującą się przed głównym wejściem do domu, wypoczynkową na tarasie lub patio z kanapą i fotelami oraz blisko położoną strefę jadalnianą. W przypadku posiadania dzieci sprawdzi się strefa do zabawy np. z piaskownicą oraz huśtawkami. Jeżeli chcemy prowadzić warzywnik, warto wydzielić miejsce w dobrze oświetlonej części działki. Strefa gospodarcza to miejsce, gdzie możemy postawić domek na narzędzia ogrodowe i kosiarkę czy wydzielić kompostownik.

Realco Property Investment and Development Sp. z o.o.

ul. Zielna 37,
Budynek C, Piętro IV
00-108 Warszawa

+48 22 395 75 34
biuro@realco.pl