Młyn Maria – co warto wiedzieć o inwestycji?

Młyn Maria to inwestycja w centrum Wrocławia, która łączy historię z nowoczesnością. Dzięki rewitalizacji, pofabryczne i opustoszałe od dawna pomieszczenia Młyna Maria nabrały nowego charakteru. Prace budowlane objęły budynki Maria i Feniks oraz dwa łączniki, w których znajdują się lokale mieszkalne i usługowe. Jak bardzo zmienił się sam budynek? Na czym zależało inwestorom?

Inwestycja Młyn Maria – zakres prac

Zachowanie i wyeksponowanie kulturowych i historycznych walorów obiektu było wyjściowym założeniem inwestorów. Od samego początku tego projektu firma deweloperska RealCo przykładała dużą wagę do docelowego wyglądu Młyna Maria. Zabytkowe budynki zostały przystosowane do nowych funkcji zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami, w tym tymi z zakresu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. W niezmienionej formie zostały zachowane kluczowe elementy architektury takie jak bryła, historyczny układ otworów okiennych, a także sposób wykończenia elewacji. Poziomy stropów zostały zgrane z poziomami okien. Industrialne przestrzenie wewnątrz budynku zostały doświetlone przy pomocy specjalnie zaprojektowanych okien. Miejsce maszyn młyńskich, silosów oraz magazynów zajęły luksusowe apartamenty harmonijnie wpisujące się w zabytkowe mury.

Inwestycja Młyna Maria to nie tylko budynki, ale również nabrzeża i kanały. Są one świadkiem kilkusetletniej tradycji przemysłu zbożowego na wyspach odrzańskich. Deweloper RealCo zadbał również o najbliższe otoczenie zabytku. Mieszkańcy Młyna Maria mają bezpośredni dostęp do nabrzeży Odry, terenów zielonych oraz odremontowanych bulwarów. Od zachodniej strony powstał taras o kaskadowym układzie. Cały kompleks Młyna Maria był już w przeszłości przebudowywany. Obecna renowacja może być zatem postrzegana jako kolejna odsłona będąca częścią naturalnego procesu. Jest szansą budynku na lepszy los.

Młyn Maria - co warto wiedzieć o inwestycji - realco

Jakie zabezpieczenia przeciwpowodziowe zostały zastosowane?

Młyn Maria nie jest jedyną śródmiejską inwestycją, dla których plan zagospodarowania terenu zakłada funkcje usługowe i mieszkalne.  Zabezpieczenia przeciwpożarowe dla wysp odrzańskich nie różnią się od tych, które dotyczą Starego Miasta i okolic. Projekt Ochrony Przeciwpożarowej Dorzecza Odry uwzględniał realizację Wrocławskiego Węzła Wodnego. Zadaniem inwestycji była ochrona osób mieszkających w Dorzeczu Odry przez powodziami i skutkami zalań. Odbudowanie i modernizacja węzła była podyktowana chęcią podniesienia skuteczności działania Węzła. Oznaczało to podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców samego Wrocławia oraz jego okolic. Łączna długość wałów, które zostały przebudowane i wybudowane to ok. 100 km. Obiekty w dolinie Odry i Widawy również zostały objęte modernizacją.

Młyn Maria to zabytkowa nieruchomość położona w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Mieszkańcy zyskują łatwy dostęp do takich punktów jak Rynek, Ogród Botaniczny czy Hala Targowa. Jest to wyjątkowe miejsce także dlatego, że atrakcje typowo miejskie są tu na wyciągnięcie ręki podobnie jak rozległe tereny zieleni sprzyjające rekreacji i wypoczynkowi.

Realco Property Investment and Development Sp. z o.o.

ul. Zielna 37,
Budynek C, Piętro IV
00-108 Warszawa

+48 22 395 75 34
biuro@realco.pl