Otwarta kuchnia – zalety i wady

W ostatnich latach panuje silny trend na połączenie kuchni z jadalnią i salonem. Otwarta kuchnia to obecnie najczęściej spotykane rozwiązanie, zarówno w mieszkaniach, jak i w domach jednorodzinnych. Mimo wielu korzyści taka koncepcja posiada również słabe strony. W artykule poruszymy temat otwartej kuchni oraz przedstawimy zalety i wady tego rozwiązania.

Popularność otwartej kuchni

Do niedawna w polskich domach i mieszkaniach dominował projekt kuchni zamkniętej. Najczęściej wydzielano małe powierzchnie z możliwością gotowania za zamkniętymi drzwiami. W nowoczesnym budownictwie dużą popularnością cieszą się kuchnie otwarte, które razem z salonem i jadalną pełnią funkcję reprezentacyjną. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku małej, jak i dużej przestrzeni.

Główne zalety otwartej kuchni

Popularność otwartej kuchni wynika z wielu korzyści, które idealnie współgrają z aktualnymi potrzebami domowników. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które wyróżnia się funkcjonalnością, co wpływa na wyższy komfort mieszkania. Dzięki otwartej kuchni przestrzeń wydaje się optycznie większa. Brak ściany oddzielającej kuchnię od salonu sprawi, że wnętrze domu lub mieszkania będzie jaśniejsze i przytulniejsze. Dodatkowo zyskamy wolną przestrzeń, gdzie idealnie sprawdzi się wyspa kuchenna. W przypadku otwartej kuchni wystarczy jeden stół, który będzie płynnym przejściem między kuchnią a salonem.

Otwarta kuchnia sprzyja integracji. Przygotowując posiłki, można swobodnie uczestniczyć w rozmowie z osobami znajdującymi się w salonie. Otwarta kuchnia to wygodne rozwiązanie dla par z dziećmi, szczególnie jeżeli wymagają opieki. Jest to ogromne ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ w trakcie gotowania można mieć na oku dzieci bawiące się w salonie.

Otwarta kuchnia - realco

Otwarta kuchnia – wady

Otwarta kuchnia mimo licznych zalet posiada również kilka minusów. Jej największą wadą jest łatwe rozprzestrzenianie się po całym domu lub mieszkaniu zapachu gotowanych posiłków. Będzie to najbardziej wyczuwalne w części wypoczynkowej, niestety trzeba się również liczyć z tym, że tekstylia mogą chłonąć uporczywe zapachy z kuchni.

Uciążliwym problemem może być hałas wynikający między innymi z głośnej pracy sprzętów kuchennych, takich jak okap, zmywarka czy mikser. Z myślą o potrzebach konsumentów oraz poprawie funkcjonalności producenci nieustannie wypuszczają na rynek urządzenia, które charakteryzują się cichą pracą.

Ze względu, na to, że otwarta kuchnia pełni funkcję reprezentacyjną, kwestia utrzymania porządku jest niezwykle ważna. Przy tym rozwiązaniu ukrycie bałaganu będzie trudniejsze, niż w przypadku kuchni zamkniętej, co wiąże się z częstszym sprzątaniem. Jest to utrudnienie, szczególnie jeżeli przyjmujemy gości, a bałagan po gotowaniu jest na widoku.

Gdzie sprawdzi się otwarta kuchnia

Obecnie otwarta kuchnia króluje w większości mieszkań oraz domów, wyróżnia ją uniwersalność i wszechstronność aranżacji. Aneks kuchenny sprawdzi się idealnie w przypadku wnętrz o małym metrażu, jak kawalerki czy małe mieszkania, gdzie każda wolna przestrzeń jest niezwykle cenna. Brak dodatkowej ściany optycznie powiększy wnętrze oraz pozwoli na funkcjonalny rozkład mebli na niewielkiej powierzchni.

Jak urządzić otwartą kuchnię

Kuchnia to wyjątkowe miejsce w całym domu, dlatego warto dokładanie przeanalizować, jakie mamy oczekiwania wobec tej przestrzeni. Dobrze przemyślana koncepcja otwartej kuchni pozwoli w pełni cieszyć się z jej­­ licznych zalet, a wykorzystanie kilku sztuczek zminimalizuje stopień odczuwania wad tego rozwiązania.

Będąc na etapie aranżacji otwartej kuchni, warto pamiętać o zachowaniu spójności z wnętrzem salonu. Wyspa kuchenna to dobre i modne rozwiązanie, które wyznaczy granicę między kuchnią a strefą wypoczynkową. Dzięki temu zyskamy również dodatkową powierzchnię do pracy.

Sporym ułatwieniem w utrzymaniu porządku będzie duża liczba szafek. Dzięki temu znajdziemy miejsce na schowanie zbędnych rzeczy, a to usprawni proces sprzątania oraz zapewni harmonię i przejrzystość wnętrza.

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się zapachów z kuchni do salonu, warto zadbać o odpowiednią wentylację powietrza. Obecnie na rynku dostępne są okapy, które doskonale radzą sobie z pochłanianiem pary wodnej oraz przeróżnych zapachów.

Kompromisem pomiędzy kuchnią otwarta a zamkniętą będą przesuwne szklane drzwi.  Takie rozwiązanie sprawi, że głośna praca sprzętów kuchennych nie zakłóci odpoczynku w salonie, a para wodna i zapachy nie przeniosą się tak łatwo do innych pomieszczeń.

Otwarta kuchnia dopasowana do indywidualnych potrzeb

Otwarta kuchnia ma zalety, jak i wady, jednak stopień ich odczuwania zależy od wielu czynników takich jak styl życia, czy preferowany sposób gotowania. To, co dla jednych może być wadą, dla innych okaże się zaletą. Ważne, aby kuchnia była odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb co korzystnie wpłynie na nasz komfort.  

Realco Property Investment and Development Sp. z o.o.

ul. Zielna 37,
Budynek C, Piętro IV
00-108 Warszawa

+48 22 395 75 34
biuro@realco.pl