Projektowanie wnętrz – dlaczego warto zaufać ekspertom?

Funkcjonalna a do tego stylowo urządzona przestrzeń to efekt realizacji udanego projektu. Wbrew pozorom projektowanie wnętrz to ogromne wyzwanie, dlatego samodzielne podjęcie się tego zadania nie zawsze okazuje się dobrym pomysłem. Aby uniknąć wszelkich błędów, należy zastanowić się nad fachową pomocą. Poniżej wyjaśnimy, dlaczego warto zaufać ekspertom.

Architekt, projektant i dekorator wnętrz – na czym polega różnica?

Wiele osób nie wie, jaka jest różnica między architektem wnętrz, projektantem i dekoratorem. Istnieje nawet przekonanie, że jest to jeden zawód, a nazwy można stosować zamiennie. Mimo że każdy z trzech specjalistów zajmuje się projektowaniem wnętrz, to jednak zakres ich pracy jest nieco inny.

Architekt wnętrz wyróżnia się wiedzą zdobytą podczas studiów architektonicznych, najczęściej na kierunku architektura wnętrz. Jego praca obejmuje kwestie techniczne i artystyczne. Bardzo dobrze zna zagadnienia z zakresu budownictwa, co gwarantuje, że przygotowany projekt będzie zgodny z normami budowlanymi. Architekt wnętrz charakteryzuje się kreatywnością i wyobraźnią przestrzenną. Projektując wnętrze, dba o to, aby przestrzeń była przede wszystkim funkcjonalna.

Projektant wnętrz to osoba odpowiedzialna za stworzenie projektu wnętrza obejmującego ogólny wygląd pomieszczeń oraz ich wyposażenie, a także jego realizację przy współpracy z poszczególnym fachowcami. Nie jest to zawód, który wymaga ukończenia studiów architektonicznych, jednak wiedza techniczna może być niezwykle pomocna. Projektant ma za zadanie stworzenie funkcjonalnej przestrzeni dopasowanej do potrzeb klienta, która łączy w sobie ergonomię, nowoczesne rozwiązania oraz aktualne trendy wnętrzarskie.

Praca dekoratora skupia się wokół wystroju wnętrz. W przeciwieństwie do architekta czy projektanta wnętrz ten zawód nie wymaga wiedzy technicznej ani ukończenia określonych studiów. Dekorator to osoba, która wyróżnia się wysokim poczuciem estetyki, jak i kreatywnością. Dzięki swoim umiejętnościom oraz zdobytej wiedzy sprawi, że przestrzeń nabierze wyjątkowego charakteru. Dekorator potrafi idealnie dobrać kolory i tkaniny tak, aby wszystko łączyło się w spójną całość. Odpowiednio dobrane przez niego meble czy dekoracje będą podkreślać walory wnętrza.

projektowanie wnętrz

Dlaczego warto zaufać ekspertom?

Remont i urządzanie wnętrz zdecydowanie nie należą do najłatwiejszych zadań. Wymaga to specjalistycznej wiedzy technicznej, ale również zmysłu artystycznego oraz wyobraźni przestrzennej. Działanie na własną rękę dla wielu może okazać się problematyczne. Dzięki pomocy fachowca uzyskamy w pełni zadowalający efekt, a dodatkowo zaoszczędzimy czas i nerwy.

Ekspert posiada ogromną wiedzę oraz doświadczenie w projektowaniu wnętrz, pozwala to na stworzenie projektu dopasowanego do indywidualnych potrzeb klienta. Na podstawie upodobań, preferencji czy stylu życia jest w stanie zaproponować sprawdzone rozwiązania, które zapewnią najwyższy komfort mieszkania. Taka osoba wyróżnia się kreatywnością, zatem w pełni wykorzysta zebrane informacje, jak i możliwości aranżacji danej przestrzeni.

W codziennej pracy eksperci korzystają ze specjalistycznych narzędzi, za pomocą których tworzą wizualizacje wnętrz. Dzięki temu klient może zobaczyć całą koncepcję. Jest to niezwykle pomocne w procesie projektowania, zarówno dla specjalisty, jak i klienta ponieważ daje to możliwość wprowadzenia ewentualnych poprawek.

Osoba zajmująca się projektowaniem wnętrz zna najnowsze trendy oraz sztuczki aranżacyjne. Doskonale orientuje się, które materiały są godne zaufania oraz warte swojej ceny, a także wie, gdzie można je nabyć. Jest to ogromna oszczędność czasu, w takiej sytuacji nie trzeba się martwić ani zastanawiać co i gdzie znaleźć.  

Ekspert na podstawie swojej wiedzy, zdobytego doświadczenia oraz ponadprzeciętnego zmysłu estetycznego stworzy spójne i przytulne wnętrze. Dbając o każdy szczegół, zaprojektuje przestrzeń w taki sposób, aby zapewnić najwyższy komfort mieszkania.

Projektowanie wnętrz – czym się kierować przy wyborze eksperta

Wybór odpowiedniego eksperta zależy od tego, jakie mamy potrzeby oraz co dokładnie będzie obejmował projekt wnętrza. Jeżeli jesteśmy na etapie wykończenia wnętrza, wtedy najlepszym wyborem będzie architekt. Między innymi zajmie się kwestią rozmieszczenia instalacji elektrycznej i hydraulicznej, zaproponuje układ ścian bądź ewentualne zmiany. Będzie to szczególnie pomocne, jeżeli nieruchomość została nabyta od dewelopera w momencie kiedy istnieje jeszcze możliwość wprowadzenia zmian lokatorskich.

Projektant wnętrz będzie doskonałym wyborem w przypadku, gdy chcemy wyremontować kuchnie, łazienkę czy zmienić aranżację wnętrza bez poważniejszych zmian technicznych. Możemy również liczyć na pomoc przy wyborze wszystkich materiałów.

Natomiast dekorator wnętrz za pomocą kolorów, tkanin i dodatków oraz dzięki swoim umiejętnościom, jak i znajomości trendów nada wnętrzu ostatecznego szlifu.

Wybór odpowiedniego eksperta jest bardzo istotny, jeżeli chcemy, aby projekt wnętrza idealnie odpowiadał naszym potrzebom. Warto przejrzeć portfolio i kierować się stylem, który najbardziej nam się podoba. Mamy wtedy pewność, że współpraca z ekspertem przebiegnie gładko, a urządzone wnętrze będzie takie, jak sobie wymarzyliśmy.

Realco Property Investment and Development Sp. z o.o.

ul. Zielna 37,
Budynek C, Piętro IV
00-108 Warszawa

+48 22 395 75 34
biuro@realco.pl