Rekuperacja – zalety wentylacji mechanicznej
W nowoczesnych domach coraz częściej montowany jest w standardzie system rekuperacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Czy to przydatny system, który może wpływać na komfort życia mieszkańców konkretnego budynku? Zdecydowanie tak, o ile system jest w 100% sprawny i zamontowany zgodnie ze specyfikacją techniczną dostarczoną przez producenta wentylacji. Sprawdź, jak działa rekuperacja i dlaczego warto mieć ją w swoim domu.
Czym jest rekuperacja i jak działa?
Systemy rekuperacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to nowoczesny sposób wentylacji pomieszczeń mieszkalnych. Zasada działania jest stosunkowo prosta. Do każdego pomieszczenia doprowadzone są rury wentylacyjne z odpowiednią izolacją. Niektóre z nich pobierają powietrze z pomieszczenia, a inne wydmuchują je. Dzięki temu w całym domu można utrzymać jednolitą temperaturę, a także czystość powietrza. Powietrze przechodzi przez rekuperator, jest oczyszczane, a następnie przekazywane do pomieszczeń mieszkalnych.
To tylko krótkie wyjaśnienie tego, jak działa system rekuperacji mechanicznej. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści:
- efektywniejsze chłodzenie i ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych,
- zawsze idealnie czyste powietrze w nieruchomości,
- brak owadów w domu – nie ma konieczności otwierania okien w celu wietrzenia pomieszczeń,
- doskonały komfort użytkowania nieruchomości,
- niskie koszty eksploatacji – roczne wydatki na energię elektryczną pobieraną przez rekuperator to maksymalnie 100-300 złotych, zależnie od mocy urządzenia.
Jeśli interesują Cię nieruchomości z rekuperacją, możesz wybrać inwestycję Michałowice Parkowa. Wentylacja mechaniczna to w tym przypadku nie jedyny atut inwestycji.
Ile kosztuje użytkowanie rekuperacji mechanicznej?
Całkowite koszty związane z użytkowaniem rekuperacji mechanicznej w budynkach mieszkalnych są wyjątkowo niskie. Całoroczna praca rekuperatora generuje koszty związane z zużyciem energii elektrycznej na poziomie nie większym niż 300 złotych rocznie. To naprawdę niedużo, biorąc pod uwagę możliwości, jakie daje zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Do kosztów rocznego użytkowanie wentylacji mechanicznej trzeba doliczyć akcje serwisowe. Te mogą generować koszty roczne na poziomie do 1000 złotych – w cenę wliczane są filtry rekuperatora, weryfikacja poprawności działania systemu oraz sprawdzenie stanu sterownika.
Rekuperacja w domu a czystość powietrza
Ogromnym atutem rekuperatorów jest fakt, że nowoczesne systemu z filtrami umożliwiają pełne oczyszczenie powietrza wprowadzanego do nieruchomości. Dzięki temu domownicy mogą oddychać krystalicznie czystym powietrzem pozbawionym: bakterii, drobnoustrojów oraz nieprzyjemnych zapachów.
Co więcej, rekuperacja w domu wyciąga zapachy i wilgoć ze wszystkich pomieszczeń. To powoduje, że w trakcie gotowania obiadu zapachy są praktycznie niewyczuwalne w całej nieruchomości lub ewentualnie usuwane po zwiększeniu obrotów wentylatora na rekuperatorze.
Zalety i wady rekuperacji – najważniejsze informacje
Jeśli chodzi o zalety wynikające z inwestycji w rekuperację dla nieruchomości mieszkalnych, wyróżniamy takie, jak:
- dostęp do świeżego powietrza przez cały rok,
- oszczędność na rachunkach za ogrzewanie i energię elektryczną,
- ochrona przed smogiem,
- możliwość kontrolowania przepływu powietrza przez pomieszczenia mieszkalne.
Oczywiście są także pewne wady, które dotyczą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jakie? Oto kilka z nich:
- wysokie koszty montażu,
- konieczność dbania o higienę rekuperatora i regularną wymianę filtrów,
- znaczne obniżenie poziomu wilgotności pomieszczeń mieszkalnych.
Rekuperacja ma swoje wady i zalety. Mimo to warto wybierać inwestycje, gdzie deweloper zdecydował się na zamontowanie takiego systemu wentylacji. To obecnie standard, który przekłada się na komfort użytkowania nieruchomości każdego dnia.
Podsumowując: warto kupić nieruchomość, w której został zainstalowany system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. To przekłada się bezpośrednio na komfort użytkowania nieruchomości oraz bezpieczeństwo domowników. W trakcie użytkowania rekuperacji wystarczy dbać o regularny serwis, wymianę filtrów oraz poprawne ustawienia sterownika systemu wentylacji – dzięki temu powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych będzie sprzyjać komfortowej egzystencji.