Rekuperacja – zalety wentylacji mechanicznej

W nowoczesnych domach coraz częściej montowany jest w standardzie system rekuperacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Czy to przydatny system, który może wpływać na komfort życia mieszkańców konkretnego budynku? Zdecydowanie tak, o ile system jest w 100% sprawny i zamontowany zgodnie ze specyfikacją techniczną dostarczoną przez producenta wentylacji. Sprawdź, jak działa rekuperacja i dlaczego warto mieć ją w swoim domu.

Czym jest rekuperacja i jak działa?

Systemy rekuperacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to nowoczesny sposób wentylacji pomieszczeń mieszkalnych. Zasada działania jest stosunkowo prosta. Do każdego pomieszczenia doprowadzone są rury wentylacyjne z odpowiednią izolacją. Niektóre z nich pobierają powietrze z pomieszczenia, a inne wydmuchują je. Dzięki temu w całym domu można utrzymać jednolitą temperaturę, a także czystość powietrza. Powietrze przechodzi przez rekuperator, jest oczyszczane, a następnie przekazywane do pomieszczeń mieszkalnych.

To tylko krótkie wyjaśnienie tego, jak działa system rekuperacji mechanicznej. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści:

 • efektywniejsze chłodzenie i ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych,
 • zawsze idealnie czyste powietrze w nieruchomości,
 • brak owadów w domu – nie ma konieczności otwierania okien w celu wietrzenia pomieszczeń,
 • doskonały komfort użytkowania nieruchomości,
 • niskie koszty eksploatacji – roczne wydatki na energię elektryczną pobieraną przez rekuperator to maksymalnie 100-300 złotych, zależnie od mocy urządzenia.

Jeśli interesują Cię nieruchomości z rekuperacją, możesz wybrać inwestycję Michałowice Parkowa. Wentylacja mechaniczna to w tym przypadku nie jedyny atut inwestycji.

Ile kosztuje użytkowanie rekuperacji mechanicznej?

Całkowite koszty związane z użytkowaniem rekuperacji mechanicznej w budynkach mieszkalnych są wyjątkowo niskie. Całoroczna praca rekuperatora generuje koszty związane z zużyciem energii elektrycznej na poziomie nie większym niż 300 złotych rocznie. To naprawdę niedużo, biorąc pod uwagę możliwości, jakie daje zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Do kosztów rocznego użytkowanie wentylacji mechanicznej trzeba doliczyć akcje serwisowe.  Te mogą generować koszty roczne na poziomie do 1000 złotych – w cenę wliczane są filtry rekuperatora, weryfikacja poprawności działania systemu oraz sprawdzenie stanu sterownika.

Rekuperacja w domu a czystość powietrza

Ogromnym atutem rekuperatorów jest fakt, że nowoczesne systemu z filtrami umożliwiają pełne oczyszczenie powietrza wprowadzanego do nieruchomości. Dzięki temu domownicy mogą oddychać krystalicznie czystym powietrzem pozbawionym: bakterii, drobnoustrojów oraz nieprzyjemnych zapachów.

Co więcej, rekuperacja w domu wyciąga zapachy i wilgoć ze wszystkich pomieszczeń. To powoduje, że w trakcie gotowania obiadu zapachy są praktycznie niewyczuwalne w całej nieruchomości lub ewentualnie usuwane po zwiększeniu obrotów wentylatora na rekuperatorze. 

Zalety i wady rekuperacji – najważniejsze informacje

Jeśli chodzi o zalety wynikające z inwestycji w rekuperację dla nieruchomości mieszkalnych, wyróżniamy takie, jak:

 • dostęp do świeżego powietrza przez cały rok,
 • oszczędność na rachunkach za ogrzewanie i energię elektryczną,
 • ochrona przed smogiem,
 • możliwość kontrolowania przepływu powietrza przez pomieszczenia mieszkalne.

Oczywiście są także pewne wady, które dotyczą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jakie? Oto kilka z nich:

 • wysokie koszty montażu,
 • konieczność dbania o higienę rekuperatora i regularną wymianę filtrów,
 • znaczne obniżenie poziomu wilgotności pomieszczeń mieszkalnych.

Rekuperacja ma swoje wady i zalety. Mimo to warto wybierać inwestycje, gdzie deweloper zdecydował się na zamontowanie takiego systemu wentylacji. To obecnie standard, który przekłada się na komfort użytkowania nieruchomości każdego dnia.

Podsumowując: warto kupić nieruchomość, w której został zainstalowany system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. To przekłada się bezpośrednio na komfort użytkowania nieruchomości oraz bezpieczeństwo domowników. W trakcie użytkowania rekuperacji wystarczy dbać o regularny serwis, wymianę filtrów oraz poprawne ustawienia sterownika systemu wentylacji – dzięki temu powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych będzie sprzyjać komfortowej egzystencji.

Realco Property Investment and Development Sp. z o.o.

ul. Zielna 37,
Budynek C, Piętro IV
00-108 Warszawa

+48 22 395 75 34
biuro@realco.pl