Spiżarnia a mieszkanie – jak ją zaprojektować?

Nawet niewielka spiżarnia w mieszkaniu znacznie ułatwia przechowywanie zapasów pożywienia oraz akcesoriów kuchennych. Stworzenie takiego pomieszczenia wcale nie musi być kosztowne ani problematyczne. Wystarczy, że poznasz kilka wskazówek aranżacyjnych, zaangażujesz specjalistę od wykończenia wnętrz i to wszystko. Sprawdź, jak zaprojektować i zbudować spiżarnię w mieszkaniu!

Od czego zacząć budowę spiżarni w mieszkaniu?

Stworzenie niewielkiej spiżarni w domu wcale nie musi być skomplikowane ani kosztowne. Wiele jednak zależy od tego, jak dużo powierzchni możesz wygospodarować z przestrzeni mieszkalnej. W mieszkaniach w blokach spiżarnie najczęściej można stworzyć poprzez wydzielenie części pomieszczenia pomiędzy kuchnią a salonem. Jak zacząć takie przedsięwzięcie?

 1. Przygotuj wstępny projekt spiżarni: uwzględnij powierzchnię użytkową, sposób zamknięcia oraz rodzaj zastosowanych regałów lub półek. To kluczowe, aby oszacować całkowite koszty inwestycji i realnie ocenić opłacalność budowy spiżarni w mieszkaniu.
 2. Przejrzyj oferty producentów mebli i akcesoriów do spiżarni, aby wybrać najlepsze wyposażenie.
 3. Ustal maksymalny budżet, jaki możesz przeznaczyć na spiżarnię.

Pamiętaj też o tym, że nie możesz wybudować domowej spiżarni kosztem utraty komfortu korzystania z pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. Głównie z tego względu tak ważne jest to, aby dobrze zaplanować swoje działania.

Spiżarnia w mieszkaniu – krok po kroku

Domową spiżarnię w domu możesz zrobić zaledwie z kilku ścianek działowych oraz odpowiednio przystosowanych regałów do przechowywania. Budowa spiżarni w mieszkaniu może zająć maksymalnie kilka dni. Aby przyśpieszyć prace i zyskać pewność, że stworzone pomieszczenie do przechowywania będzie funkcjonalne, poznaj instrukcję krok po kroku.

 1. Wyznacz teren pod budowę spiżarni w mieszkaniu.
 2. Postaw ścianki działowe, np. z płyt GK i konstrukcji aluminiowej. To najszybszy i najtańszy sposób, aby wydzielić w mieszkaniu dodatkowe pomieszczenie przeznaczone do przechowywania zapasów kuchennych.
 3. Zaszpachluj łączenia ścianek i pomaluj je w żądany kolor.
 4. Zamów gotowe regały lub półki do spiżarni. Możesz też skorzystać z pomocy stolarza, który stworzy meble na wymiar. Dzięki temu Twoja spiżarnia w mieszkaniu będzie maksymalnie funkcjonalna.
 5. Zamocuj drzwi do spiżarni, jeśli ta ma być zamknięta. Opcjonalnie możesz zostawić ją otwartą, aczkolwiek to może wiązać się z problemami natury estetycznej.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że stworzenie spiżarni w mieszkaniu możliwe jest także tuż za zabudową kuchenną – oczywiście zależnie od sposobu rozmieszczenia pomieszczeń. 

Jeśli za kuchnią znajduje się salon, możesz wybić ścianę za zabudową i wydzielić ściankami pomieszczenie na spiżarnię. Dzięki temu regały będą świetnie ukryte, a przejście do zapasów kuchennych będzie możliwe bezpośrednio przez drzwiczki w szafie kuchennej, np. obok lodówki.

Spiżarnia w mieszkaniu – jakich materiałów użyć do budowy?

Do stworzenia konstrukcji spiżarni możesz użyć takich materiałów, jak: płyty G-K, płyty meblowe lub bloczki kompozytowe. Najmniej miejsca zajmują płyty G-K, a dodatkowo dają możliwość stworzenia w prosty sposób dowolnie wybranej aranżacji pomieszczenia. Niestety ścianki GK nie są tak wytrzymałe, jak te z bloczków kompozytowych.

Zanim zdecydujesz się na budowę spiżarni w mieszkaniu, ustal, jaki poziom wytrzymałości konstrukcji będzie odpowiedni. Na ogół do budowy spiżarni w bloku można użyć takich materiałów, jak:

 • drewno,
 • kompozyt,
 • listwy aluminiowe,
 • płyty karton-gips.

W mieszkaniach najlepiej stworzyć taką konstrukcję ścian, która będzie idealnie dopasowana do gotowego kompletu mebli. Dzięki temu świetnie wypełnisz całą powierzchnię spiżarni i będziesz w stanie ją zaaranżować tak, jak tylko chcesz.

Ile kosztuje stworzenie spiżarni w mieszkaniu w bloku?

Całkowity koszt stworzenia spiżarni w mieszkaniu w bloku to wydatek na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Rozbieżności są zależne od powierzchni pomieszczenia, użytych materiałów konstrukcyjnych oraz mebli/regałów, które zastosujesz w swojej spiżarni. 

Czy warto mieć spiżarnię w mieszkaniu?

Zdecydowanie tak, szczególnie jeśli cały czas brakuje Ci miejsca do komfortowego przechowywania zapasów i akcesoriów kuchennych! Pomieszczenia takie, jak spiżarnia są niezbędne zarówno w dużych domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Jeśli w budownictwie zbiorowym konstrukcja i rozmieszczenie pomieszczeń umożliwia stworzenie spiżarni – naprawdę warto to zrobić!

Budując spiżarnię ukrytą za szafą w kuchni lub jako oddzielne pomieszczenie w nieruchomości zyskasz dodatkową powierzchnię do przechowywania przetworów, zapasów pożywienia, a także rzadko używanego wyposażenia kuchennego.

Własna spiżarnia to szansa na opanowanie nieporządku w kuchennych szufladach, a także ogromny komfort. Wszystkie zapasy i zbędne przedmioty możesz schować w spiżarni i cieszyć się nienagannym stylem Twojej kuchni i innych pomieszczeń mieszkalnych.

Realco Property Investment and Development Sp. z o.o.

ul. Zielna 37,
Budynek C, Piętro IV
00-108 Warszawa

+48 22 395 75 34
biuro@realco.pl