Wynajem czy zakup mieszkania?

Wynajem czy zakup mieszkania to jeden z dylematów, z którym przychodzi nam się zmierzyć w dorosłym życiu. Prędzej czy później następuje moment, kiedy stawiamy sobie trudne pytanie dotyczące tego, która z tych opcji będzie dla nas najlepsza. Aby ułatwić podjęcie decyzji, przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące obu rozwiązań.

Wynajem czy zakup mieszkania – które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Wybór pomiędzy wynajmem a kupnem mieszkania zależy od wielu czynników, przede wszystkim jest to kwestia indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych każdego z nas. Nadal utrzymuje się przekonanie, że wynajmowanie lokum to sytuacja tymczasowa i najczęściej dotyczy młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają samodzielne życie. Natomiast zakup mieszkania, nawet niewielkiej powierzchni, to cel, do którego należy dążyć.

Prawdą jest, że bycie właścicielem własnej przestrzeni do życia daje poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa oraz wiele innych korzyści, jednak nie dla wszystkich jest to jedyna właściwa opcja. Wynajem z kolei daje swobodę oraz elastyczność. I w tym przypadku sytuacja wygląda podobnie, nie dla każdego wynajem będzie spełnieniem marzeń.  

Zakup mieszkania – zalety i wady

Zakup mieszkania to popularne rozwiązanie szczególnie dla osób, które pragną stabilizacji oraz mieszkania na swoim. W wielu przypadkach do zakupu mieszkania motywuje również posiadanie rodziny lub chęć jej założenia.

Wśród zalet zakupu mieszkania wyróżniamy:

 • Ogromna swoboda działania oraz niezależność w podejmowaniu decyzji związanych np. z wykończeniem czy wystrojem mieszkania;
 • Nie trzeba się martwić ciągłymi przeprowadzkami;
 • Jest to lokata kapitału, mieszkanie nie traci na wartości. Możemy je później sprzedać, przekazać dzieciom lub wynająć;
 • Wszystkie środki lokujemy w naszą własność;

Wady zakupu mieszkania to:

 • Ogromny nakład finansowy, który obejmuje zakup mieszkania, wykończenie oraz jego urządzenie;
 • Najczęściej zakup mieszkania dokonywany jest na kredyt, przez co musimy liczyć się z koniecznością spłacania rat przez wiele lat;
 • Aby uzyskać kredyt na zakup mieszkania, jesteśmy zobowiązani do wpłacenia wysokiej kwoty w ramach wkładu własnego;
 • Musimy być przygotowani na koszty związane z remontem lub naprawą;

Wynajem mieszkania – zalety i wady

Wynajem mieszkania sprawdza się w przypadku osób, które nie chcą wiązać się z danym miejscem na stałe, a ich styl życia idzie w parze z częstymi przeprowadzkami. Na wybór tej opcji decydują się również osoby, które nie mogą pozwolić sobie na kupno mieszkania na kredyt.

Wynajem mieszkania – wady:

 • Nie ponosimy kosztów za naprawy czy remont mieszkania,
 • Możemy zmienić mieszkanie w zależności od naszych aktualnych potrzeb,
 • Brak obciążenia finansowego w postaci kredytu;
 • Nie trzeba się martwić o zdolność kredytową oraz zbierać dość wysokiej kwoty pieniędzy na wkład własny,

Wynajem mieszkania – zalety:

 • Wiele kwestii należy wcześniej skonsultować z właścicielem, dotyczy to między innymi zmiany wystroju czy chęć posiadania psa lub kota;
 • Ryzyko zwiększenia kosztów wynajmu przez właściciela mieszkania;
 • Płacąc za wynajem, lokujemy nasze środki w czyjąś własność;
 • Nie wiemy, na kogo trafimy, szukając mieszkania oraz jakie będziemy mieli relacje z właścicielem;

Wynajem czy zakup mieszkania – dla kogo?

Zakup mieszkania to właściwa decyzja dla osób, które przede wszystkim mają pewną sytuację finansową oraz spełniają warunki pozwalające na zaciągnięcie kredytu.  
Dodatkowo czynniki, takie jak pragnienie stabilizacji, chęć mieszkania na swoim oraz wiązanie przyszłości z konkretnym miejscem zdecydowanie przemawiają za słusznością tego wyboru. Zakup mieszkania będzie szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy mają rodzinę lub planują założyć w najbliższej przyszłości. Własne mieszkanie to poczucie bezpieczeństwa oraz komfort życia pod wieloma względami. Zastanawiając się nad zakupem mieszkania we Wrocławiu, warto przyjrzeć się nowej inwestycji, która powstanie w wyjątkowej okolicy, niedaleko centrum miasta. Apartamenty przy Parku Szczytnickim to idealne miejsce dla osób poszukujących wymarzonego miejsca dla swojej rodziny.

W przypadku osób, które nie przywiązują się do miejsca zamieszkania oraz nie wykluczają opcji przeprowadzki do innego miasta na przykład w wyniku zmiany pracy, wynajem będzie korzystnym rozwiązaniem. Wybór takiej opcji sprawdzi się u osób, które nie mają dokładnie określonych potrzeb ani konkretnych planów na przyszłość. W tym przypadku nie trzeba się martwić o spłatę zaciągniętego kredytu, jak to zwykle bywa w kwestii zakupu mieszkania.

Realco Property Investment and Development Sp. z o.o.

ul. Zielna 37,
Budynek C, Piętro IV
00-108 Warszawa

+48 22 395 75 34
biuro@realco.pl