Ogrodowa 65 kamienica na Woli łączy przedwojenny modernistyczny charakter i nowoczesność zastosowanych rozwiązań
W czwartym kwartale 2016 roku zakończy się rewitalizacja kamienicy na woli przy ul. Ogrodowej 65. Kamienica zachowa swój historyczny wygląd i modernistyczny styl, a jej lokatorzy będę mieli możliwość zamieszkania w obiekcie ekonomicznym i wyjątkowym pod względem architektonicznym.
Przedwojenna kamienica, wybudowana tuż przed wojną dla Władysława Węgiełka, właściciela słynnej firmy przewozowej, już niebawem odzyska swój dawny blask. W budynku poddanym kompleksowej rewitalizacji, obejmującej modernistyczne detale, zostaną również wprowadzone nowoczesne rozwiązania pozwalające na komfortowe funkcjonowanie jej przyszłych mieszkańców. O zmianach w kamienicy mówi zarządca nieruchomości, Kamila Brejnak:
Budynek podłączony jest do miejskiej sieci ciepłowniczej, a węzeł cieplny został wymieniony na nowoczesny, spełniający aktualne normy i przepisy, dopasowujący temperaturę ogrzewania do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Dzięki temu optymalizowane jest zużycie ciepła, i w efekcie, oszczędzane są pieniądze właścicieli. Oryginalne, grube mury wykorzystują naturalną akumulację cieplną materiałów oraz poprawiają akustykę mieszkań.
W przypadku Ogrodowej 65 grubość ścian dochodzi nawet do 60 cm, podczas gdy obecnie na rynku wartość ta wynosi zazwyczaj ok. 25 cm. Oryginalną właściwością i niekwestionowanym atutem kamienicy są również duże, wysokie przeszklenia z zachowanym oryginalnym podziałem okien. Produkcja stolarki okiennej wymagała specjalnego zamówienia.
Na uwagę zasługuje również stolarka okienna wyprodukowana na specjalne zamówienie w renomowanej polskiej firmie. Wykonane w technologii kompozytowej okna posiadające 6-komorowe profile o szerokości montażu 86 mm, są produktem klasy premium, o bardzo dobrych właściwościach akustycznych i ciepłochronnych. Przy właściwym użytkowaniu okien, o najwyższych parametrach technicznych i użytkowych, będą służyły mieszkańcom przez wiele lat – mówi Kamila Brejnak i dodaje: w budynku zamontowano również drzwi do lokali mieszkalnych o podwyższonej odporności na włamanie potwierdzone certyfikatem klasy 4 i klasy c, zgodnymi z polskimi normami. Wszystkie drzwi wyposażone są w zamki antywłamaniowe i antyrozwierceniowe.
W kamienicy zostały wymienione wszystkie instalacje, w tym: wodno-kanalizacyjna, elektryczna oraz teletechniczna, przebudowano kanały wentylacji grawitacyjnej zgodnie z obowiązującymi przepisami zabezpieczając je dodatkowo dla poprawy bezpieczeństwa na wypadek pożaru w lokalach. Na uwagę zasługuje też koncepcja zagospodarowania powierzchni wspólnej terenu zewnętrznego, na którą składają się dwa dziedzińce – środkowy i tylny. Znajdują się tam wiekowe drzewa, które zostaną wypielęgnowane, a ponadto zaplanowano tam zasadzenie zieleni wg projektu nazwanego „tajemniczy ogród na ogrodowej” wraz z nowoczesnym komputerowym systemem nawadniania, który, odmierzając właściwą ilość wody, będzie w sposób ekonomiczny utrzymywał roślinność w odpowiednim stanie.
Aby połączyć oryginalny charakter kamienicy z nowoczesnością i zadbać o wygodę mieszkańców inwestor odtworzył oryginalną windę w budynku frontowym i wybudował nową w oficynie tylnej. RealCo pomyślało również o ograniczeniu zużycia energii elektrycznej, montując na wszystkich klatkach schodowych energooszczędne oświetlenie led, sterowane za pomocą czujników ruchu. Dla zwiększenia bezpieczeństwa kamienica wyposażona będzie zarówno w system kontroli dostępu do bramy głównej monitoringu, jak również wideodomofony zamontowane przy wejściu do każdej klatki schodowej. Dla poprawy bezpieczeństwa w budynku zainstalowano system oddymiania i sygnalizacji pożaru – mówi dalej Kamila Brejnak.
Dzięki pracom rewitalizacyjnym oraz wprowadzonym rozwiązaniom już niebawem stylowa kamienica na woli położona przy Ogrodowej 65 w Warszawie, nie tylko ukaże swoje historyczne walory architektoniczne, ale również stanie się nieruchomością posiadającą nowoczesne instalacje, które pozwolą jej mieszkańcom żyć wygodnie i ekonomicznie.