Fotowoltaika w domu – jak dobrać odpowiednie panele do nieruchomości?

Zakup nieruchomości od dewelopera to jedno, natomiast przystosowanie jej do obecnej sytuacji energetycznej na rynku to kolejna kwestia, o jakiej warto pomyśleć. Wybierając sprawdzone rozwiązania deweloperskie, można kupić budynek, który będzie przystosowany do zamontowania nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej. Chcesz dowiedzieć się, jaka moc paneli fotowoltaicznych będzie wystarczająca dla domu w zabudowie bliźniaczej? A może zastanawiasz się, jak szybko zwróci się inwestycja w fotowoltaikę domową? Fotowoltaika w domu – poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje w tym zakresie!

Jak zaplanować montaż instalacji PV w domu? Dowiedz się więcej!

Montaż paneli fotowoltaicznych w nieruchomości mieszkalnej to doskonały pomysł, aby sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, szczególnie w przypadku ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz pomieszczeń pompą ciepła wraz z systemem ogrzewania podłogowego. Samodzielne zaplanowanie montażu systemu PV może być kłopotliwe, dlatego warto zasięgnąć w tej kwestii opinii specjalistów. Niezbędne elementy, które pozwolą na stworzenie wydajnego systemu energetycznego dla nieruchomości, to:

 • falownik,
 • panele fotowoltaiczne o odpowiedniej mocy,
 • okablowanie,
 • licznik dwusferowy,
 • części konstrukcyjne, pozwalające na montaż paneli, np. na dachu.

Zanim rozpoczniesz kompletowanie niezbędnych elementów lub zdecydujesz się na usługi profesjonalnej firmy montażowej, koniecznie przeanalizuj zapotrzebowanie energetyczne swojej nieruchomości. Dzięki temu będziesz w stanie dopasować instalację fotowoltaiczną o odpowiedniej mocy, która pokryje nawet do 100% zapotrzebowania domu na energię.

Ciekawą inwestycją, która pozwala na wygodny montaż odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej, jest Michałowice Parkowa. W domach na tej inwestycji zarówno montaż instalacji fotowoltaiki, jak i klimatyzacji nie będzie żadnym problemem. 

Wybór instalacji fotowoltaicznej – na co trzeba zwrócić uwagę?

Jeśli chcesz mieć pewność, że instalacja fotowoltaiki będzie wystarczająco skuteczna, a sama inwestycja zwróci się po jakimś czasie, musisz zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

 • koszty instalacji systemu energetycznego dla odnawialnych źródeł energii,
 • rodzaj wybranych paneli fotowoltaicznych – im lepsza klasa i wydajność paneli, tym droższe są poszczególne moduły,
 • zużycie energii w nieruchomości – to kluczowy aspekt, który pozwala określić opłacalność montażu PV,
 • kierunek, w jakim położone będą moduły,
 • nachylenie i rodzaj dachu,
 • dostępne dofinansowania.

Powyższe kwestie pozwalają ocenić, w jakim czasie zwróci się inwestycja w instalację fotowoltaiki oraz czy w ogóle opłaca się decydować na taki krok.

Sprawdź także ciekawy wpis blogowy: Nieruchomość pod Warszawą – na co zwrócić uwagę, kupując ją od dewelopera?

Kiedy fotowoltaika naprawdę się opłaca?

Jest wiele kwestii, które warto uwzględnić tuż przed podjęciem decyzji o montażu instalacji fotowoltaiki w swojej nieruchomości. Ciekawym przykładem może być jedna z inwestycji deweloperskich – Michałowice Parkowa. W tym przypadku budynku są wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, które pozwalają na:

 • wygodny montaż układu klimatyzacji oraz systemu fotowoltaiki – na specjalnie przygotowanej instalacji oraz uchwytach,
 • efektowne wietrzenie pomieszczeń, dzięki zastosowaniu energooszczędnej rekuperacji.

Warto dodać, że system modułów fotowoltaicznych pozwala wypracować największe oszczędności wtedy, kiedy cała nieruchomość jest ogrzewana przy pomocy pompy ciepła. W tym przypadku koszty ogrzewania wody i pomieszczeń mają bezpośrednie przełożenie na rachunki za energię elektryczną. Inwestycja w panele fotowoltaiczne może ograniczyć wydatki z tego tytułu nawet o 90%, natomiast już po kilku latach wszelkie koszty inwestycji zwrócą się praktycznie w całości, a Ty będziesz korzystać z darmowej energii elektrycznej.

Jeśli chcesz mieć dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i kupić nieruchomość, która będzie od razu przystosowana do montażu systemu paneli fotowoltaicznych oraz klimatyzacji, koniecznie sprawdź więcej informacji o naszej formie. Znajdziesz je na stronie: https://realco.pl/o-nas/

Realco Property Investment and Development Sp. z o.o.

ul. Zielna 37,
Budynek C, Piętro IV
00-108 Warszawa

+48 22 395 75 34
biuro@realco.pl