Jaką instalację grzewczą wybrać do domu — bliźniaka?

Na tę chwilę wyróżniamy wiele metod ogrzewania nieruchomości, które mogą być stosowane w budynkach mieszkalnych – zarówno domach jednorodzinnych, jak i w bliźniaczej zabudowie. Zanim zdecydujesz się na zakup domu od dewelopera, koniecznie sprawdź, jakie ogrzewanie nieruchomości zostało przewidziane dla konkretnego obiektu. Dzięki temu ocenisz wstępnie koszty oraz efektywność ogrzewania domu w sezonach grzewczych. Instalacja grzewcza – zastanawiasz się jaką wybrać do swojego domu i na jakie rozwiązania powinien postawić dobry deweloper? Sprawdź najpopularniejsze formy ogrzewania nieruchomości i przekonaj się, które z nich są najkorzystniejsze dla domowników.

Ogrzewanie domu – bliźniaka. Paliwa stałe, gaz, a może pompa ciepła?

W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele metod ogrzewania nieruchomości mieszkalnych. Można zdecydować się na pompę ciepła, piec gazowy oraz piec na paliwa stałe. Jeśli chodzi o standardowe rozwiązania – najczęściej spotykane są kotły na paliwa stałe, czyli węgiel, pellet, ekogroszek. W tym przypadku jednak nie jest to najkorzystniejsza forma ogrzewania – głównie ze względu na wysokie koszty, raczej negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz konieczność wykonywania regularnych przeglądów pieca, by zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Ogrzewanie gazowe również ma swoje atuty, gdyż pozwala na bezobsługowe ogrzewanie, natomiast całą instalację wystarczy sprawdzać pod kątem sprawności i szczelności raz do roku. Deweloper powinien w tym przypadku zadbać o odpowiednie przyłącza gazowe do nieruchomości – w przeciwnym razie podłączenie pieca gazowego do ogrzewania domu nie byłoby możliwe.

Elektryczne ogrzewanie domu cieszy się obecnie największą popularnością. Dlaczego? Otóż wykorzystane pomp ciepła przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego, a także daje szansę na znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania domu zimą. Wystarczy wybrać odpowiednią inwestycję, która będzie dobrze przygotowana do zastosowania pomp ciepła – jedną z nich jest Michałowice Parkowa, gdzie dostępne są przygotowane instalacje pod fotowoltaikę, ogrzewanie podłogowe oraz możliwość montażu dodatkowego układu klimatyzacji. Pompa ciepła w tym przypadku w połączeniu z rekuperacją daje naprawdę dobre efekty ogrzewania, a po podłączeniu do instalacji fotowoltaicznej jest naprawdę oszczędnym systemem grzewczym.

Sprawdź także: Nieruchomość pod Warszawą – na co zwrócić uwagę, kupując ją od dewelopera?

Ekologiczna pompa ciepła – podstawa dla nowoczesnego budownictwa domów w zabudowie bliźniaczej

W przypadku pomp ciepła koszty eksploatacji są najniższe, w porównaniu do innych form ogrzewania nieruchomości. Decydując się na montaż pompy ciepła, możesz czerpać energię bezpośrednio z powietrza, gruntu oraz wody. Oczywiście koszty inwestycji są w tym przypadku wysokie, lecz biorąc pod uwagę wieloletnie koszty ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej, można powiedzieć, iż będzie to spora oszczędność w stosunku do np. kotła gazowego lub na pellet/ekogroszek.

Przeczytaj też wpis blogowy: Lokum dla rodziny z dziećmi – na co zwrócić uwagę.

Najistotniejsze zalety pomp ciepła, to:

  • brak emisji spalin,
  • w 100% bezobsługowy system ogrzewania,
  • wysoki poziom energooszczędności,
  • możliwość skorzystania z programów dopłaty rządowej do montażu pompy ciepła,
  • opcja ograniczenia kosztów po montażu systemu fotowoltaiki.

Jak wybrać nieruchomość od dewelopera, która pozwoli na zastosowanie nowoczesnych form ogrzewania?

Przed wyborem domu w zabudowie bliźniaczej od dewelopera, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim renomę dewelopera, jak i podstawowe aspekty techniczne dotyczące samego budynku, a mianowicie:

  • zastosowany typ ogrzewania – najlepiej podłogowe,
  • sposób przygotowania instalacji elektrycznej w domu – powinna pozwalać na montaż pomp ciepła lub układu klimatyzacji czy nawet systemu fotowoltaiki,
  • nowoczesne formy wentylacji pomieszczeń – rekuperacja,
  • grubość ścian,
  • poziom termoizolacji budynku.

Podsumowując – nieruchomość w dobrej lokalizacji to oczywiście podstawa, ale w kwestii jej użytkowania, warto wziąć pod uwagę różne możliwości. Połączenie innowacji technologicznej, energooszczędnych form ogrzewania oraz idealnego poziomu termoizolacji budynku – właśnie taki powinien być dom – bliźniak od sprawdzonego dewelopera.

Realco Property Investment and Development Sp. z o.o.

ul. Zielna 37,
Budynek C, Piętro IV
00-108 Warszawa

+48 22 395 75 34
biuro@realco.pl